Tipy a péče

 

Záchůdek: v případě, že Vám fretka neustále chodí "do rožku", kam ji napdne, zkuste místo vyčistit octovým roztokem, ocet by měl přerazit pach a fretka se pak už na tomto místě "necítí".

 

Koupání: koupání fretek stačí bohatě jednou za měsíc i déle. K dostání je velké množství šamponů určených přímo pro fretky, takže záleží vyloženě na Vás, který si vyberete :-) My máme např. Ferret shampoo od Marshall s aloe vera.

- v případě, že Vám připadá, že fretka zapáchá, je důležitější ji spíše pravidelně čistit a měnit pelíšek.

 

Stříhání drápků: nejjednoduššeji to jde, podle mého, s tzv. gilotinkami.

Tento tip jsem dostala od chovatelky, od které jsme si přivezli Adélku a funguje výborně, takže děkuji :-) Pořiďte si ochucené pasty pro koťata, např. Malt-Soft od Gimpet (pasta na trávení, která zabraňuje tvorbě chomáčků chlupů) nebo Multi-Vitamin od Gimpet (vitamínová pasta, opatrně s jejím množstvím, aby se freťulka "nepřevitamínovala"). Při stříhání drápků dejte olizovat freťuli pastu a ta Vám pak krásně drží :-) Tato "technika" se mi osvědčila i u veterináře, když jsme jednou s Adélkou museli na ultrazvuk - byli jsme na ni sice dvě, ale pořád ji ne a ne udržet, jakmile ale dostala pastu, držela jako beránek :-)

 

Čištění uší: pokud si na čištění uší netroufnete doma, každý veterinář je Vaší freťulce vyčistí. Provádějte ho však pravidelně.

 

Vyčesávání kožíšku: když fretka přelínává, je dobré jí kožíšek pravidelně vyčesávat, některým fretkám je to i příjemné :-) V případě, že fretka nedrží, zkuste, již zmíněnou, pastu ;-)

 

Po každém "výkonu", při kterém je freťulka hodná a pěkně drží je dobré ji odměnit nějákou oblíbenou dobrotou. Freťulka si pak tyto činnosti spojí s pamlskem a třeba se naučí s Vámi pěkně spolupracovat :-)